Kompleti specijalne namene

IZOLACIONI TRANSFORMATORI ZA INSTALACIJE OSVETLJENJA MANEVARSKIH POVRŠINA

PRIMENA

Postoje dva načina napajanja sijalica za svetlosno obeležavanja manevarskih površina na aerodromu - paralelni i redni (serijski). Kako su strujna kola ovih instalacija duga i po nekoliko kilometara, u slučaju paralelnog načina napajanja, javlja se veliki pad napona od jedne do druge sijalice, čak i pri korišćenju kablova velikog preseka. Kao posledica ovoga javlja se razlika u intenzitetu svetla i potreba za skupljim kablovima većeg preseka. Istovremeno, za niskonaponske sijalice je još uvek potrebno koristiti transformatore za sniženje napona.
Serijski način napajanja zahteva korišćenje regulatora konstantne struje, izolacionih transformatora i sijalica koje su posebno konstruisane za radne struje 6,6 A ili 20 A. Sva oprema za osvetljenje je prilagođena korišćenju tih sijalica. Slika 1 prikazuje šemu mogućeg načina serijskog napajanja sijalica za svetlosno obeležavanje manevarskih površina.

 
 

Sl.1

  Regulator je spojen na konvencionalnu monofaznu mrežu preko rastavljaca i osigurača. Predviđeno je napajanje iz mreže ili rezervno iz generatorske grupe.
Redno kolo, koje se ovde naziva primarno kolo, sastoji se od jednožilnog kabla, kojim se na red spajaju izolacioni transformatori.

Upotreba transformatora ima znatne prednosti:
- štiti osoblje od uticaja visokog napona izolujući visokonaponsko primarno kolo od sekundarnog koje napaja sijalice,
- visoka pouzdanost zahvaljujući stalnim ispitivanjima u svim fazama izrade transformatora,
- rade neograničeno dugo pri punom opterećenju u kratkom spoju ili praznom hodu, na temperaturama od -55°C do +65°C,
- izvodi su sastavni deo transformatora čime je obezbeđena izvanredna vodozaptivenost,
- kućište transformatora je otporno na dejstvo kiselina, baza i ulja i ostalih hemikalija, i na uticaj ozona i ultraljubičastog zračenja. Transformator se može potopiti u vodu, zakopati u zemlju ili izložiti uticaju sunca ili lošeg vremena,
- obezbeden je kontinuitet primarnog kola u slučaju kvara sijalice,
- jednostavno i brzo se mogu isključiti sumnjive deonice
- rade na 50 Hz ili 60 Hz u rednom kolu napona do 5000 V.

Na sekundar svakog izolacionog transformatora, obično se spaja jedna sijalica korišćenjem sekundarnog dvožilnog kabla ili 2 jednožilna kabla; moguće je i priključivanje nekoliko sijalica kada se one međusobno spajaju na jedan transformator. Ovakve spojeve, koji su ponekad ekonomicniji, treba oprezno koristiti, jer zahtevaju upotrebu snažnijih transformatora koji daju u praznom hodu visoki napon, koji može biti opasan za osoblje koje radi na održavanju.

 
 

Sl. 2

  KONSTRUKCIJA

Transformator je kompletno zaliven u kućište od visokokvalitetnog elastomera, sa izvodima u vidu dva primarna jednožilna kabla i sekundarnim dvožilnim kablom. Torusno magnetno jezgro je izrađeno od visokokvalitetnog kristalno orijentisanog lima. Jezgro je uliveno u termoplastični omotač.Transformator odgovara zahtevima standarda FAA specifikacije AC 150/5345-47.
Na jednom od primarnih izvoda je fabrički ugrađen jednopolni utikač, FAA L-823, Style 2, a na drugom je fabrički ugrađen jednopolni natikač, FAA L-823, Style 9. Sekundarni izvod je opremljen fabrički ugrađenim dvopolnim natikačem, FAA L-823, Style 7.

 
 

Sl 3.

  INSTALISANJE

Izolacioni transformatori se priključuju preko primarnih i sekundarnih kablova opremljenih fabrički namontiranim konektorima. Oni mogu biti postavljeni neposredno uz sijalicu, ali je bolje da budu postavljeni u šahte slične kao na slici 3.
Primarni kabl se postavlja u kanal koji se proteže od šahte do šahte, u sloju peska bez kamenčića i bilo kakvih predmeta koji ga mogu oštetiti, spajajući međusobno transformatore.
3 kV ili 5 kV kablovi mogu, ali ne moraju imati ekran. Neekranizovani kablovi se štite od posledica udara groma korišćenjem gole žice za uzemljenje, postavljene oko 10 cm iznad kabla u kanalu. Ekran i žica za uzemljenje su spojeni na uzemljenje regulatora. Kod kablova sa ekranom, ekran je izolovan zaštitnim plaštom, i mora biti spojen sa šipkom za uzemljenje na otprilike svakih 300 m.
Sekundarni kabl spaja sijalice sa transformatorima preko fabrički ugrađenih konektora ili montažnih konektora (na terenu). Ovi spojevi, krećući se duž kanala, trase kabla u rulnoj stazi ili cevi, mogu biti izvedeni korišćenjem dvožilnih kablova ili korišćenjem dva jednožilna kabla, spojena, na strani transformatora, u montažni utikač Style 4. Sekundarna oprema je izolovana do naponskog nivoa od 1 kV, iako naponi na sekundaru praktično jedva dostižu 135 V.

 
  TEHNIČKE KARAKTERISTIKE

Izolacioni transformator u potpunosti zadovoljava zahteve standarda FAA L-830 i L-831 specifikacija AC 150/5345-47. Jezgro je torusnog oblika, izrađeno od limova sa malim gubicima, kristalno orijentisane strukture.
Primarni i sekundarni namotaji su odgovarajuće odvojeni.Kućište je od sintetičke gume, izliveno pod pritiskom, preko transformatora i njegovih izvoda. Osnovne karakteristike su najmanje jednake ili bolje od onih koje su date u sledećoj tabeli.

OSNOVNE KARAKTERISTIKE

  Specifikacija
FAA
  Nominalne karakteristieke   Osobine na 20oC   Max. izlazni napon u praznom hodu   Dimenzije u mm (Sl.2)  
          Nazna-
čena snaga
  Struja   Optere-
ćenje
  Min. stepen iskori-
šćenja
  Min. faktor snage                  
  60 Hz   50Hz       Primar.   Sekun.   Ohm   Max.                          
          W   A   A   Ohm   W   %       RMSV   A   B   D  
  L-830-1   L-831-1   30/45   6,6   6,6   1,15   50   80   0,95   25   180   58   140  
  L-830-4   L-831-4   100   6,6   6,6   2,44   106   85   0,95   70   200   74   150  
  L-830-5   L-831-5   150   6,6   6,6   3,67   160   90   0,95   80   220   77   175  
  L-830-6   L-831-6   200   6,6   6,6   4,82   210   90   0,95   100   220   77   175  

* Vrednosti pri sinusoidalnom naponu i nominalnoj struji kroz primar